Ohlédnutí za rokem 2018

Všímaví návštěvníci tohot webu si již určitě všimli, že jsem s pořádným  zpožděním přidala poslední vrhy z loňského roku. A že web nebyl od listopadu 2018 aktualizován. Co k tomu napsat více?

Myslím, že průběh loňského roku máme všichni ještě v patrnosti. Úmorná neustávající vedra, absolutní miminum dešťových srážek, neustávající sluneční svit. To vše se koncem roku promítlo i do mého „morčecího“ snažení a bohužel mi to vůbec nepřidalo na náladě. Již delší dobu mě dohání poněkud vyšší pracovní nasazení než bych si přála a v kombinaci s péčí o zvířata, která prostě v loňském roce nebyla vůbec jednoduchá si to celé vyžádalo oddechový čas. Vloni na podzim jsem měla spíše pocit, že chov ukončím, protože jak fyzickou, tak psychickou zátěž, která se k tomu váže, se mi už nechtělo nést. Nedostatek trávy následovaný logickým nedostatkem sena, to vše se samozřejmě promítlo v kombinaci s nevhodnými teplotami a sníženým množstvím pohybu ve výbězích na kondici chovných zvířat. Zatímco na jaře 2018 se ve vrzích C10-S10 narodilo zcela bez mých zásahů 54 živých mláďat (21 samiček, 33 kluků) a jedinými mráčky na odchovech byl potrat nedovyvinutých šesterčat, což snad nelze mít ani samici ani přírodě za zlé a u dvou samic vždy po 1 mrtvě narozeném  miminku mezi ostatními zdravými a veselými sourozenci, tak na podzim následovala celá etuda problémů při odchovech, aby vše skončilo v závěrečném skóre – 2 samice uhynuly na komplikace při porodu, při vícero porodech jsem nechtěně asistovala a doslova vytahovala mimča ven. I tak podzim skončil neslavným skóre 59 živých mláďátek (30 samiček, 29 kluků), 8 mrtvě narozených miminek.

Viníky této situace lze lehko vysledovat – nepřiměřené teploty, ne zcela vhodné krmení, malý pohyb ve výbězích kvůli vedru. Odstranit tyto faktory bohužel nebylo v mých silách a přiznávám se, že s obavami hledím do roku 2019, zda se situace nebude opakovat.

Tady přidávám fotky, co chovateli taky zrovna 2x nepřidá…

Vzhledem k tomu, že mi koncem února došlo seno, absolvovala jsem poměrně vyčerpávající shánění dalšího balíku. Zatímco prvních 150-200 kg sena z něj bylo v pořádku, vnitřek balíku byl k nepoužití… Mým štěstím v neštěstí bylo, že balík vždy po dodání rozdělím do pytlů, abych seno mohla skladovat na půdě v suchu. Takže jsem závadu objevila vlastně hned druhý den po dodání a prodejce byl naštěstí celkem seriózní. Ono v případě ceny 300 za balík bych toto asi neřešila, ale tento byl řádově o dost dražší…