K zamyšlení – proč ne sám?

Protože celkem často řeším s majiteli otázku, zda pořídit morče samostatně nebo s parťákem, přidávám níže článeček, který mě zaujal před nedávnem na webu. Než se níže pustíte do čtení, přihodím opět jedno malé školení – i u morčáků je lepší držení po vícero jedincích, oceníte to Vy i morčata. Samostatně držené zvíře nikdy nepředvede celý repertoár chování tak jak je to v případě dvou a více jedinců. V dospělosti pak většinou takoví jedináčci sedí v boxu jako pecky a kromě rozptýlení, které jim přináší chovatel, nemají jinou vhodnou zábavu – takže se jen krmí a spí. I když je dáte do výběhu, jediný samotný morčák bývá příliš vystresovaný na to, aby si ho užil – ledaže byste se tam pásli s ním :-). Jak správně morčáky poskládat, aby si rozuměli, je někdy vyšší dívčí :-), ale vždy se najde nějaký dobrý způsob, jak vyjít těmto sociálně „stádečkovitě“ žijícím tvorům vstříc a to je to, oč tu kráčí!

Vzhledem k horší čitelnosti textu přidávám ještě i jeho prostou kopii.

Nejsmutnějšího slona na světě utratili

Ve španělské Córdobě byla kvůli chatrnému zdraví utracena slonice Flavia, označovaná za nejsmutnějšího slona na světě. V zoo v tomto andaluském městě žila 43 let o samotě, informoval o smutném příběhu britský list The Independent.    

Flavia sloužila v córdobské zoologické zahradě, kde žila od svých tří let, jako ukázka slona indického. Její úmrtí z minulého týdne zoo oznámila „s velkým zármutkem“. Zdravotní stav zvířete se během posledního půlroku zhoršoval. Slonice údajně trpěla i depresemi. Zoo ji chtěla ve spolupráci s organizací proti týrání zvířat PACMA přemístit na jiné místo, kde by se její pocit pohody mohl zlepšit. Organizace ale konstatovala, že Flavia žila příliš dlouho v zajetí a osamění a odmítala společnost jiných slonů. Amparo Pernichi, radní odpovědný za otázky životního prostředí, řekl na tiskové konferenci, že Flavia už nedokázala stát na vlastních nohou a byla utracena. Slonici označil za „ikonu“ města a dodal, že její smrt je zvlášť smutná pro ty, kteří se o ni po celý její život starali a pečovali o ni v jejích posledních chvílích. Zdravotní stav slonice se v poslední době zhoršil natolik, že utracení bylo jedinou možností. Zdravotní stav slonice se v poslední době zhoršil natolik, že utracení bylo jedinou možností. 

PACMA córdobskou zoologickou zahradu vyzvala, aby nepřijímala žádná další zvířata a aby ta, která už žijí v tamním zajetí, nebyla rozmnožována. „Celé ty roky byla (Flavia) sama a v zajetí v zoo v Córdobě,“ upozornila šéfka PACMA Silvia Barquerová. „Doufáme, že žádné zvíře tím nebude muset opět projít,“ dodala.