Březen, za kamna vlezem!

Konečně je tu datum s onou krásnou číslicí měsíce 3  🙂 a moje deprese z čísel 11, 12, 1 a 2 budou za chvíli zapomenuty :-). A když už se pomaloučku blíží to jaro, požaduji, aby mi okamžitě narostla trááááváááá! Tak se uklidníme, že :-), počasí posledních pár dní připomíná všechno možné, ale jaro moc ne. Ale věřím, že oteplení se fakt blíží,  brzy bude veseleji. Potřebuji to nejen já a morčáci – když vidím, jak se na mě šklebí, že nesu zas a zas jen tu zeleninu a cpu jim seno – ale také manžel se synem, kteří dělali celou zimu bez protestů „nosiče“. Ono je to fakt velká zábava dotáhnout domů nákup alespoň třeba na 3 dni (ideálně aspoň na 4-5, abych taky pořád jen ob den nenakupovala, že), když drobečkové denně spořádají zeleninky tak 10 kilo :-o. Kufr mám věčně plný mrkví, celeru, červené řepy, čínského a bílého zelí, navrch naskládám brokolice, pomeranče, papriky, fenykly, řapíkatý celer a tak a my dvounozí s dovolením jíme občas též :-). Nosiči už mají ruce až u kolen a já mimochodem při současných cenách zel-ovo docela slušný průvan v peněžence. No to jen taková kulturní vložka, kdyby třeba někoho napadlo, že ten chov je úžasné a báječné hobby a chtěl by si ho pořídit ke svému potěšení taky :-). Nebo kdyby někoho napadlo ještě něco lepšího, třeba že se dá na chovu vydělat. Ale takoví jedinci myslím zrovna tyhle webovky nečtou :-).

Tak konec žvanění a s chutí do toho. Zprávy mám 4, dvě dobré, dvě špatné. Začnu tou první špatnou, ať to mám za sebou. Už pár týdnů se mi nezdála dvouletá samička Wanda, ač jí věčně vidím něco žmoulat v papuli a žebrá přes kraj boxu také zdatně a vesele, tak nějak pomalounku polehounku potvůrka ubývala na váze…, že by jarní dietka před plavkovou sezónou? Asi těžko, že. Až jsem se prostě jednou nakrkla a to celkem zdravě vyhlížející morče objednala k paní doktorce Matouškové. S veterinárním vybavením bylo zjištěno, že Wandě praskla stolička vlevo dole a že pod tím prasklým zubem se vytvořil absces, který se šikovně po prasknutí vyléval do papule a tak se navenek nikde neukázal. Případně se prvně udělal v papuli absces a pak praskla stolička. Výsledek je bohužel stejný a prognóza není příliš příznivá. Nastíněny byly 3 možnosti – uspat definitivně, uspat jen na chvíli a prasklý zub i s jeho protějškem vyrvat nebo se pokusit o nemožné, přispat, rozříznout žvýkací svaly, vyčistit a dát na modlení. Uspat jsem v tento okamžik kategoricky zavrhla, trhat zuby jsme chvíli zvažovali, leč bakterkou bývá napadená často prý i čelist, což je problém č.1., organismus se nastíněným zákrokem ještě více oslabí a absces si pak kĺíďo vybují někde o kousek vedle a jste zase na začátku, což je problém č.2.  a nekonečný začarovaný kruh. Nakonec se tedy za lokální anestezie otevřela přes žvýkací svaly tvář a absces se vyčistil a dostal možnost ventilovat se ven a nepraskat pod tím zubem. Dostali jsem ATB a betadinový roztok na vyplachování 2x denně a hurá, máme se snažit doma. Držte nám palce, postup praktikujeme, ale zatím vítězí spíš bakterie. Potvory jedny ošklivé, mizerné. Bohužel morčata jsou na jakékoliv bakteriální záležitosti velmi „chytlavá“ a při oslabení jedince bakterka prostě ať se mi to líbí nebo ne, umí i zvítězit. Druhou špatnou zprávou je, že nás opustila další důchodkyně, tentokráte 6,5 roku stará Vanilka. Vanilka byla moje oblíbená trikolorní holčička, v mladém věku získala kromě klasických výstavních titulů na speciálce teddíků a rexů titul Morče pohodář, protože ona prostě byla rozené caviaterapeutické morče. Vždy dobře naladěná, povahově akurátní, ani bázlivá ani příliš vlezlá, k člověku vstřícná…Doma mi tedy v důchoďáčku zbývá poslední trikolorní samička Unica a její spolubydlící Popík. Dlouho tam ovšem sami nezůstanou, důchodu se brzy dopracuje Veronica, Quick III a Bellis.

Tou lepší zprávou je, že CARNEA získala titul PLATINOVÁ CHOVATESLKÁ STANICE! Zatím ne oficiálně, ale podmínky byly splněny. Poslední 30. šampionát pod vedením CHS Z Turkovic získala Hermiona Cavia Carnea, tímto oběma zúčastněným dámám velmi, velmi děkuji 🙂 a budeme slavit! Kromě toho patří dík i ostatním chovatelům, kteří se vystavením a vyřízením šampionátu našim odchovancům podíleli na tomto vpravdě velkém a milém úspěchu.  Nevěřící Tomášové můžou zagooglit na Rodentu – kromě zatím nezapsané Hermiony jsou tam všechny výsledky našeho snažení :-). http://www.rodent.cz/component/option,com_champlist/Itemid,56/ – do rámečku vpravo je třeba zadat Carnea.

A jako poslední přidávám to, na co jsou myslím všichni včetně mě zvědaví :-). Aneb najdi v přiložených fotogaleriích 5 rozdílů :-).