Plány na jaro 2018!

Po zimní pauze se už těšíme na jaro a na nové přírůstky. Připravila jsem v podstatě 3 dílčí skupinky vrhů, které by mě měly posunout zase o kus vpřed k vytčeným barevným cílům. A aby to nevypadalo tak děsně studeně, geneticky a vědecky odtažitě, tak teda vysvětleno celkem lidsky a polopatisticky :-). Prostě zase pokusíme štěstí v červenookých a holt uvidíme :-). Zatím nebude možné vše přímo směřovat k vysněným červenookým tříslovým (ano, myšlenka lila luxů mě stále neopustila), protože nemám dostatek chovného materiálu a otevřeně přiznávám, že k dalšímu shánění mě nic moc příliš nemotivuje, protože s množstvím nově příchozích zvířat v posledních dvou letech přišlo více radostí než starostí – jak zdravotních, tak exteriérových. Jedno lepší než druhé :-(. Takže spíše pomalinku postupně se už budu snažit přesvědčit chovné stádečko k tomu, aby ze sebe vydalo to nejlepší, co může :-). Souběžně s červenookou partičkou musím dále pracovat na tříslové kresbě,  abych ji upravila k obrazu standardu, což pro mě celkem překvapivě více potřebují zvířata vyštěpená po samci Popcorn Bear Leverkussen Fellnasen než ta po samci Elf Z Minizoo U Garfilda. A to prosím první jmenovaný pochází z renomované chovatelské stanice, která se na chov tříslových kreseb dlouhodobě zaměřuje a druhý je jen náhodně vyštěpeným produktem z aguti řady, kde se tříslová kresba tak nějak potají skrytě dlouhodobě přenášela těžko říci z jakého původně předka. Dalšího externího třísláka vnášet do chovu zatím jistojistě nebudu, v ČR ke dvěma výše jmenovaným tak jak tak žádný kvalitní nepříbuzný materiál není,  takže holt doma musím s  radostí zapracovat na šíření již stávajících genů. Ideální stav by byl, kdyby se podařilo vyštěpit ve větším kresbu otter – v barvě krémové, ale genetické kódy většiny zvířat mi to zatím neumožnují a vyštěpit luxe, o tom si mohu zatím jen nechat zdát…Nezbývá než řídit se heslem, že trpělivost růže přináší. Poslední barevnou skupinkou budou aguti, zatím stále všech různých barev – i když už pomalinku začínám mít jasno, na které ty aguťáčky bych se asi tak chtěla postupně zaměřit :-).

Některé uvedené páry jsem již složila v průběhu ledna a února nebo je spolu složím v průběhu března, některá krytí už proběhla, když vše půjde hladce, první miminka by se mohla narodit ke konci března.

Červenooké párky

Sněženka z Turkovic x Bart Cavia Carnea

Sněženka je eis lila s pidi bílým znáčkem na frňáčku, Bart je vlohový béžák s vlohou pro fox. Štěpit budou jak tmavooká tak červenooká miminka, zda čisté jednobarevné či příměsové a zda v tříslové kresbě či bez, to se musíme nechat překvapit. Já založila na lila nebo béžové tany či foxe :-), co založí příroda, to prostě uvidíme.

Cácorka Harnas x Ruda Z Turkovic

Cácorka je mezitypní lila/slate, Ruda je eis lila, takže výsledkem by měla být miminka více lila než maminka :-). Oba rodiče mají čoko vlohu, takže budeme čekat lilaté i béžové, jednobarevné a zřejmě i příměsové.

Honky Cavia Carnea x Ruda Z Turkovic

Honky je lila argente zlatá mezityp k slate, Ruda je eis lila. Výsledkem by opět měla být miminka jaksi více lila :-). Oba rodiče mají čoko vlohu.

Suzan Cavia Carnea x Ruda Z Turkovic

Suzan je aguti krémová vlohová béžová eis cream argente, barva béžová je u ní zatím skrytá, ale bude zřejmě posunutá opět k mezitypu coffee, jak na podzim předvedla na celém vrhu její maminka. Ideálním výsledkem by byly lily na eis creamu, o něco hůře lila argente eis cream, ale možných kombinací je více, tak si musím počkat, jak se svým genofondem naloží rodičové :-).

Helen Cavia Carnea x ?

Zatím váhám, zda zvolit ke krytí stejně jako u její sestřičky Honky Rudu a nebo zkusit krytí naším novým přírůstkem, který by mohl nést lila vlohu – samečkem Fanfánem Tulipánem Kvík z Rychnova – abych tuto vlohu pro červené oko případně rozkryla. Helen teoreticky může nést cd vlohu, což by bylo super, ale taky jí mít nemusí, což jaksi by bylo méně super, ale bylo by to prostě tak. S Fanfánem cd vlohy zcela jistě nerozkryju, možná by opravdu byl lepší ten Ruda. Na druhou stranu znát Fanfánovy vlohy by taky nebylo  k zahození a letos asi další testovací červenoočku pod něj mít nebudu. Rozhřešení v březnu :-).

Tříslové kresby

Dee Dee  Cavia Carnea x Honzík Cavia Carnea

Dee Dee je tan černá vlohová fox a vlohová čokoládová, Honzík je lila argente zlatá lehký mezityp k slate. Možností barev miminek bude zřejmě více než je na první pohled patrné, ale necháme se překvapit, ráda bych od nich viděla foxe či tany na černé s vlohou pro červené oko, ale vše může skončit třeba jednobarevnou aguti zlatou nadílkou :-).

Alenka Cavia Carnea  x Ozzy Cavia Carnea

Alenka je černá s možnou vlohou cd, což nám snad vrhem s Ozzym prozradí. Když tam nebude cd, bude na druhém genu cr, na čele to napsané nemá :-(. Třeba tam ten otter bude :-).

Bibi Cavia Carnea x Ozzy Cavia Carnea

Bibi je čokoládová s možnou vlohou cd, což nám snad vrhem s Ozzym prozradí. Když tam nebude cd, bude na druhém genu cr, na čele to napsané nemá :-(. Třeba tam ten otter bude :-).

Kačenka Cavia Carnea x (Pan) Tau Cavia Carnea

Kačka je černá zřejmě bez lila vlohy, Pan Tau je lila tan. Založila jsem na vlohově červenooká třísla, třeba při mě bude štěstí stát 🙂 a ta kresba tam bude.

Thuja Cavia Carnea x (Pan) Tau Cavia Carnea

Thuja je čokoládová s možnou béžovou vlohou, Pan Tau je lila tan. Založila jsem na vlohově červenooká třísla, na výsledek jsem sama zvědavá.

Quick IV Cavia Carnea x Ruda Z  Turkovic

 

Quick je tan černá, Ruda je eis lilák. Ráda bych od nich viděla vlohově červenooká třísla.

Ornella Cavia Carnea x Ruda z Turkovic

Ornella je tan čokoládová, Ruda je eis lilák. Ráda bych od nich viděla vlohově červenooká třísla.

Tonička Cavia Carnea x (Pan) Tau Cavia Carnea

Tonička je fox čokoládová, Pan tau je lila tan. Ráda bych od nich viděla vlohově červenooká třísla.

Z-Droběna Cavia Carnea x Robinson Cavia Carnea

Droběna je čoko otter, Robinson je stříbrný aguti. Barevných variant miminek se nabízí asi tak 3 kyblíky, mně by se líbili černí otteři a lemon aguti :-).

Sally Cavia Carnea x Zeus Cavia Carnea

Sally je eis lila, Zeus je čokoládový otter. Barevných variant miminek se nabízí asi tak 3 kyblíky, třísloví, jednobarevní, příměsoví, mně by se líbili černí otteři a nebo v tom horším případě černí foxíci 🙂 oboje vlohové červenoočky.

Hany Cavia Carnea x ?

Zatím váhám, zda mám použít Rudu a zkusit vlohové červenooké tříslo a nebo dát prostor třeba Ozzymu nebo Zeusovi a zkusit tany s vlohou pro fox či otter.

Honey Cavia Carnea x ?

Zatím váhám, zda mám použít Rudu a zkusit vlohové červenooké tříslo a nebo dát prostor třeba Ozzymu nebo Zeusovi a zkusit tany s vlohou pro fox či otter.

Aguti

Inka Cavia Carnea x Sebastian Cavia Carnea

Inka je aguti zlatá, Sebík je aguti oranž, oba nesou na druhém „C“ genu ředění, u Inky vím jaké, u Sebíka ne, necháme se překvapit, co je prostě napadne. Možností tvorby je zase celkem hodně, ale klíďo píďo můžou dělat drahoty a vyplivnout smečku aguti zlatých…

Josefka Cavia Carnea x Maxík Cavia Carnea

Josefka je aguti skořicová, Maxík aguti krém. Ti dva by mohli vytvořit k mé radosti hezoučkou krémovou agutku, ale při troše zlomyslosti budem mít magpií či harlekýnů na rozdávání :-).