Genetika barev IV. díl

Gen C

má poměrně velké množství projevů, které ve fenotypu ovlivní kde co :-).

Alely jsou:

C – zcela dominatní vůči všem níže vypsaným, její zastoupení v páru s jakýmkoliv jiným „C“, překryje jeho vlastnosti, drží na zvířeti plnou sytost černé i červené barvy (pozor, to to je ale ovlivnitelné i dalšími geny! – příkladně „péčky“)

cd – redukuje částečně červenou barvu v srsti, polopatisticky napsáno udělá z červené buff, černé barevné řady se to víceméně nedotkne

cr – redukuje červenou barvu srsti ještě více než cd, udělá z červené bílou, černé barevné řady se to víceméně nedotkne, z hnědého oka udělá ohnivé

ca – maximální bělítko :-), barvu červené barevné řady stáhne zcela do bílé, s černou se taktéž nemazlí a lehce jí šišuje, v projevu caca spolu s E_ udělá himalájce, tedy zvířata, kterým z barvy černé barevné řady zbyla jen troška na čumáku, uších a packách, oko stáhne do červené barvy

 

Tak a abychom to neměli tak nějak moc nasucho, dáme si pár příkládků :-).

AA BB CC EE PP SS – copak jsme to asi napsala? No zlatého aguťáka. A když vyměním pár písmenek, která už známe vyskládám celou barevnou paletu aguti.

AA BB crcr EE PP SS – tohle je genotyp stříbrného aguťáka, crcr nám z proužku krycí barvy na tickingu pěkně vyšislo červenou barvu a změnilo jí na bílou. Bomba že.

AA bb crcr EE PP SS – tohle je pro změnu skořicový aguťák, crcr zafungovalo úplně stejně, jen místo té červené byla původně v proužku krycí barvy oranžová. Ovšem po použití crcr dopadla úplně stejně jako červená :-).

AA BB cdcd EE PP SS – a copak bude tento krasavec? No přeci šedý aguťák. Červená barva na krycím proužku se nám změnila na buff. A hned napíšu to samé, ale v krémovém provedení AA BB cdcr EE PP SS – ttot jedinci se nazýají lemon neboli citrónoví aguťáci.

A teď si dáme trochu sable. AA BB crca EE PP SS – třeba toto, což je aguti stříbrný sable. Představte si hned dva rodiče v tomto genetickém provedení. Po křížení máme jak standardní stříbrňáky, tak sable stříbrňáky a taky co můžeme ještě získat? No přeci himalájce. Ovšem na aguti barvách, takže tak trošku nestandardní himíky :-). Neva neva, himin je tak málo, že by se jimi měl okamžitě začít někdo zabývat :-). Jak to udělat, aby se rozšířili? No výše je psaný malý návod :-), těm méně chápavým ho můžu vyložit i slovně – bez písmenkových kódů :-).