Jak nakrmit

IMG_2310

No jak :-), přece jako každé jiné morče! A jestli čekáte, že se u nás servírují nějaké nadstandardy, tak se moóóóc pletete.

Hlavní složkou potravy všech morčat bylo, je a bude seno. V zimním období je to u nás nejzákladnější chroustací surovina. Seno osobně podávám i v létě, ale při dostatku trávy činí 2/3 dávky právě tráva a zbylou cca třetinu seno. Mám vyzkoušeno, že pokud morčákům seno v létě nedáváte a pak náhodně podáte, na trávu se vám vyprdnou a baští seno. Takže jim to v létě míchám.

Další důležitou složkou potravy je jádrové krmivo. Je to složka ošidná, ale taktéž nezbytná. A proč ošidná? Po těchto krmivech se dobře tloustne a řečeno krátce tlusté morče = mrtvé morče. Ale bez jádra to taky nejde :-(. Za jádrové krmivo lze považovat následující potraviny: suché pečivo, ovesné, pšeničné ev. jiné obilné vločky, kukuřici ve všech podobách, různé granulované a obilné směsi a také různé pamlsky a hlodací tyčinky. U nás vládne zavedený postup – jiný v letním a jiný v zimním období (morčata jsou ubytována ve venkovním prostředí, takže v zimě mají podstatně větší výdej energie, mohou jí tedy i více spapat). V zimě dostávají Carneátka jádro každý den – střídám vločky/tvrdý chléb/směska a tak pořád dokola. Ovesných, pšeničných vloček nebo směsí dávám cca 20 g/1 kg morčete/1 den, tvrdého chleba 10 g/1 kg morčete/1 den. V létě vločky a směsky v podstatě nepodávám, jen tvrdý chléb – takže obden 10 g/1 kg morčete/1 den. Na podzim, když dozrává kukuřice, tak už od mléčné zralosti krmím právě jí. Klas dělím na kusy a odhadem dám denně tak 2 cm tlustý odkrojek každému z morčat. Morčáci se na kukuřici hezky vykrmí a sádlíčko je pak zahřívá celou zimu. Jiný režim mají březí a laktující samice. Zde podávám spíše podle citu, aby samice dobře přibírala, ale ne zase moc. Pokud samice příliš přibere, je pravděpodobné, že mimina budou velká (což je hezké), ale samici se bude špatně rodit (což už tak hezké není, když si uvědomíte, že v tom lepším případě zůstane moc velké mládě dlouho v porodních cestách, takže se nejspíš narodí mrtvé, v tom horším případě půjdete se samicí na císaře s nejistým výsledkem nebo o tu svou holčičku přijdete úplně). Laktující samice společně s mláďaty krmím vločkami, tvrdým chlebem a směsí ad libidum, jaksi co hrdlo ráčí. V měsíci věku mláďat a pro samici v době odstavu je s tímto režimem ovšem konec. Mláďata občas ještě vločkami přikrmuji, ale maminy už ne. Některé naše samice se během toho měsíce dokáží pěkně vykrmit i přesto, že kojení je velkou energetickou zátěží a tak se dostáváme na začátek 🙂 aneb tlusté morče… Mám své samice ráda, takže z nich nedělám vykrmená prasátka :-).

A ještě mám takovou drobnou poznámku – je to jen můj soukromý názor – nekrmte směsi, kde jsou ta šíleně obarvená extrudovaná cosi – celý svět se dneska zbláznil a tzv. éčka rveme všude. Všechno je trvanlivé, obarvené, ochucené, zemulgované, no prostě chemicky vylepšený fujtajbl. Všechny chemické přídavky zbytečně zatěžují játra a ledviny zvířat a to jim život rozhodně neprodlouží. Zdravé dobře živené zvíře nepotřebuje ani žádné syntetické vitamíny.

Další kapitolkou je ovoce a zelenina. Morčáci stejně jako opice a lidé neumějí ve vlastním organismu syntetizovat vitamín C. Proto ho musí spapat v ovoci a zelenině stejně jamo my (céčko je i v čerstvé trávě). Denní dávka tohoto vitamínu je 15-25 mg/1 dospělé morče. Mláďata, kojící nebo březí samice a nemocná morčata mají spotřebu o něco vyšší. Všechna zvířata v Carnei jsou naučena přijímat všechny možné druhy ovoce i zeleniny, tak aby se pokryla především zimní potřeba vit. C. V létě dostávají i běžné sezónní ovoce ze zahrady. A co jsou tedy ochotní zbaštit? Zelí bílé a čínské, kapustu růžičkovou, papriky všech barev, rajčata taktéž, cukety, okurky salátovky i nakládačky, mrkev, petržel a celer, taktéž brokolici, kedlubny a červenou řepu, naučili jsme se též hroznové víno, pomeranče a mandarinky, ve velkém krmím jablky, v sezóně jahodami, blumami, broskvemi i angreštem, občas dáme hrušku. Dojídají po nás hlávkový i ledový salát (ale extra pro morčata ho nekupuji), dojedí i středové výkroje z ananasu. A milují jaderníky z paprik – takže to, co my nechceme, je pro morče oblíbenou pochoutkou. Jako soukromý postřeh dodávám, že morčáci nejsou rádi, pokud se je rozhodnete oblažit najednou velkým množstvím jednoho druhu. Spíše chtějí od každého něco, dávám denně na kousky nakrájený sortiment min. 3, ale spíše 5 i více druhů zeleniny. Příkladem kombinace: jeden den jablko/mrkev/bílé zelí/paprika, druhý den okurka/červená řepa/celer/brokolice/, třetí den mrkev/kedluben/čínské zelí/pomeranč, čtvrtý den petržel/jablko/růžičková kapusta/rajče. Dál můžete vymýšlet sami :-).

A takhle to vypadá, když se u nás tvoří denní dávka.

mrkev1

Tady už máme mrkvičku a jdeme dál.

jablka2

Už přibyla jablíčka. A taky něco s větším obasahem céčka – takže brokolice a hned za ní rajčátka.

 

rajče4brokolice3

A nakonec pomeranč.

pomeranč5

Pro každé zvíře byla naplánována půlka jablka, několik kusů mrkve, růžička brokolice, osminka rajčete a měsíček pomeranče.

kyblík_talíř

A co ještě dávám? V zimním období je u nás oblíbeným sortimentem smrkové chvojí v poměrně velkém množství. Rychlím též na okenním parapetu obilí na tzv. travičku. Kdykoliv v zimě lze natrhat listí z ostružiníku (nutno trhat v kožených rukavicích, píchá to jako blázen) a přikrmit jím, morčáci ho po uvyknutí s oblibou přijímají. Ostružinové listí narozdíl od salátu není ničím chemicky ošetřené a obsah vit. C bude v obou asi stejný. Celoročně dávám k okusování větve z jabloní, v létě i s listy. Lze nabídnout i lísku, břízu, vrbu, habr, buk případně další nejedovaté dřeviny. Pokud není sníh i v zimě lze nalézt listy kuklíku, lesních jahodníků, ostřici, ale to už je jen pro botanicky zdatnější jedince .-). Naši to rááádi.

zelené

Narychlený oves, smrkové chvojí a lupení z ostružiníku, kdyby to někdo náhodou nepoznal.

A když jsme to tak hezky nakrmili, ještě to musíme napojit. Doporučuji dát zvířatům napáječky o menším objemu – vodu je lepší častěji obměňovat. Naši příliš nepijí, najdou se jedinci, co nepijí vůbec. Do vody přidávám Acidomid, ale není to nutné.

A kolik toho morčáci spapají třeba za měsíc? Až se k tomu dopracuji, bude tu tabulka.